דמויות הופכיות

דרמה במיטבה היא מעבר משכנע בין ערכים הופכיים (מוזמנים להקשיב לפודקסט לכמה דוגמאות) ומי בתפקיד להעביר את הדרמה הזו? הדמויות שלנו כמובן. אם אנחנו לוקחים את וולטר ווייט כדוגמא, הוא הופך ממורה לכימיה בתיכון שמחלטר עבודה כמנקה מכוניות לסוחר סמים הכי חזק באזור. מאדם שלא יכול לשלם על טיפולי הכימותרפיה שלו כדי לא למות מסרטן (הביטוח לא מכסה) עד לאדם שיש לו כל כך הרבה כסף שהוא מחלק חביות של מיליוני דולרים… הוא עובר מטוב לרע, מחלש לחזק.

הדרך הכי טובה להראות מסע שכזה היא לחלק את הדמויות הראשיות לערכים, כאשר כל אחד מייצג את הערך ההופכי של הדמות הראשית השנייה. אם אני לוקחת את וולטר וייט וג'סי מ"שוברים שורות" יש לנו שתי דמויות שעושות מסע הפוך – בהכי פשוט, וולטר הופך מאדם חנון, חלש, "טוב" ל- חזק, מניפולטיבי, "רע", ממורה חנון לכימיה לסוחר סמים מטורף שמביס את כל האויבים שלו. ג'סי שמתחיל את הסדרה כחזק יותר מוולטר (ומשפיל אותו כשהוא צריך לנקות לו את האוטו) כ"מדריך" שלו בעולם הפשע, הופך להיות השותף שלו ובהמשך לסוג של עבד, עם זאת, ג'סי מסיים את הסדרה אדם ערכי הרבה יותר מוולטר עצמו.

אם נלך על הסופרנוס – יש לנו את טוני שבוגד באשתו, ששם את העבודה שלו במאפייה במקום הראשון מול כרמלה אשתו ששמה את המשפחה שלה במקום הראשון ונשארת נאמנה לטוני למרות שהיא יודעת שהוא בוגד בה (מהות הקונפליקט ביניהם).

ואפילו ביותר פשוט – Coyote and the Road Runner, הסדרה הקלאסית של לוני טונס עם בת היענה שמצליחה לחמוק משועל הערבות והטריקים המאוד מתוחכמים שלו לתפוס אותה. היא "טיפשה" מול ה"תחכום" שלו. היא מצליחה תמיד בעוד הוא תמיד מפסיד. אנחנו רואים את הדרך שהוא עושה, את המאמץ והדברים שהוא בונה כדי לתפוס אותה ויודעים שהיא תתחמק בעוד הוא ייתפס. פשוט לא ברור לנו איך. אנחנו מרותקים לדרך, למרות שאנחנו יודעים מה הסוף.

המרחק בין שתי הדמויות ההופכיות שלנו הוא מערכת היחסים ביניהם. מערכת יחסים שמבוססת על קונפליקט, כל אחד מהם מייצג את הצד השני ולכן כל דיאלוג יהיה התנגשות, מחול של התקרבות והתרחקות. אם דמות אחת תהיה מלאת ביטחון אז הדמות השנייה תהיה חסרת ביטחון, אם אחד חכם, השני טיפש – למשל פינקי והמוח.

כשיש לנו כמה דמויות בסדרה או כשיש לנו סדרה עם הרבה מאוד דמויות (כמו דרמה יומית או אופרת סבון), מה שאפשר לקרוא לו סדרת אנסבל. הדמויות יחולקו ל-2 קבוצות, לשני הערכים ההופכיים, כאשר ייתכן מעבר מקבוצה אחת לקבוצה שנייה או דמות שהיא מעיין סוכן כפול. אם נסתכל על סדרה כמו "חברים" למשל, שם הקונפליקט איתו מתמודדים הדמויות הוא מציאת זוגיות וקריירה, דמות שילך לה בקלות עם זוגיות כמו ג'ואי, ילך לה בקושי עם הקריירה. דמות הופכית תהיה רוס שיש לו קריירה אבל קושי בזוגיות. בהתאמה יש לנו את רייצ'ל ומוניקה.

כמובן זו רק דרך אחת לנתח סדרה, אבל בשלבים הראשונים זה ממש יכול לעשות לכם סדר.

החלוקה לדמויות הופכיות צריכה לבוא בהקשר לשאלה הדרמטית – AKA הקונפליקט המרכזי בסדרה.

מוזמנים להיעזר בי לשאלות ולעריכת תסריט, צרו קשר דרך המייל או האתר.