שיטות לשיוף ההצעה לסדרה שלך

כשאני תקועה עם הכתיבה אני יוצאת לטייל או מתחילה לבשל. להיכנס לאוטו ולהתחיל לנסוע ליעד מוגדר או לחתוך ירקות, לטגן, לשים את המכסה ולתת לזה להתבשל מייצר סיפוק מיידי ומרגיע. הרבה נכתב על התסכול בכתיבה, בתחושה שאנחנו הולכים לאיבוד, לא יודעים לאן כל זה הולך.

ואם ניתן להוסיף עוד קיסם למדורה – אנחנו גם לרוב לא מקבלים כסף על הזמן והמאמץ שאנחנו משקיעים, אפילו להיפך, אנחנו מוציאים כסף. זה מתסכל במיוחד כשזה לא מוביל לתוצאות או שאנחנו מקריבים דברים אחרים בשביל זה או שאנחנו הולכים לאיבוד.

אז לבעיות מורכבות אין פתרונות פשוטים, אבל יש כמה שיטות שפיתחתי כדי לשייף את ההצעות לסדרות שלכם וזה כמובן לאחר שיש לכם כבר משהו כתוב. אם אתם תקועים בשלבי הפיתוח ההתחלתיים, מציעה ל

להשתמש במרכיבי שיטת האקורדיון כדי לפחות לייצר מבנה התחלתי, מוזמנים להאזין לפודקסט, לקרוא או עוד בבלוג הנוכחי או להירשם לסדנה הקרובה.

ואחרי שיש משהו כתוב כדאי לקחת את הטקסט ולהעביר אותו בכל מיני מסננות שידייקו את הסיפור ואת הדרך בה אתם מגישים אותו:

·  הקליטו את עצמכם מספרים את על מה הסדרה, מה קורה בה ולמה היא חשובה. נסו לענות את שלושת השאלות הללו והקליטו רק את הקול שלכם. בשלב הראשון אפשר להקריא קצת, אבל לאחר מכן, בבקשה אל תקריאו ונסו לספר מהלב. יוצא משהו אחר, אולי משהו חדש, אולי משהו יותר מדויק. תצללו למים האלה ותספרו את הסיפור כאילו אתם מספרים את זה למישהו שחשוב לכם שישמע את הסיפור, בגלל כל הסיבות שהסיפור הזה חשוב לכם וחשוב שיצא לאוויר העולם.

2. צלמו את עצמכם עושים פיץ'. עכשיו בתקופת הקורונה זה מה שעושים בפסטיבלים הנחשבים. פיץ' זו מיומנות חשובה לתסריטאי, שהיא מיומנות קצת אחרת מכתיבת סדרה, אבל היא חשובה למכירתה. זה ידרוש כמה טייקים. שימו לב להסתכל למצלמה ולא למסך. גם פה, מותר לגמגם ואסור להקריא. כשאתם מספרים את הסיפור מהזיכרון, אתם משכתבים אותו. אתם נזכרים בדברים החשובים בו ולפעמים אתם גם פותרים דברים שהיו תקועים על הדרך.

3. רשמו את המהלך המרכזי במכתב. תחשבו על הנמען שלכם, מי הוא? האם תתחיליו לספר על הסדרה דרך שאלה, דרך דמות אולי דרך הסיפור האישי שלכם? כתבו עד שלוש רבעי עמוד, לא יותר מזה. מה נכנס פנימה? האם הצלחתם לתמצת את הסיפור שלכם?

4. כתיבה של טריילר – מה רואים בטריילר של הסדרה שלכם? מי הדמויות? מה המהלך? תזכרו שזה צריך להיות קצר, דקה, שתיים. לא יותר מזה. כתבו את התסריט של זה. נסו אפילו לערוך כזה ממדיה קיימת. למה לא? זה משהו שעושים לא מעט כשמגייסים כסף לפרויקט.

5. צרו מוד בורד mood board – מה הרפרנסים הוויזואלים של הסדרה שלכם? לאיזה סרט או סדרה קיימים הם דומים? תנו רפרנסים מעולם הספרות, המוזיקה, האומנות. התמקדו בעולם של הסדרה, בצבעים, בסגנון, איך זה נשמע ואיך זה נראה.

ואחרי שעשיתם את כל זה, תחזרו לטקסט המקורי שלכם. תשכתבו אותו. קחו דף חדש לגמרי ותכתבו בו על מה הסדרה שלכם, מה קורה בה ולמה היא חשובה לעולם. הנה עשיתם עבור עצמכם תהליך יצירתי ושייפתם את ההצעה לסדרה שלכם. ברוכים הבאים לתהליך הפיתוח! זה קשה אבל גם כיף.

אם אתם לא רוצים להיות לבד בתוך זה או מחפשים מסגרת, מוזמנים ליצור איתי קשר. המון בהצלחה!