שיטת האקורדיון

מה זו שיטת האקורדיון?

שיטת האקורדיון היא תיאוריה ופרקטיקה בתסריטאות.

השיטה מאפשרת ליוצרים לייצר עמוד שדרה לתהליך הפיתוח על ידי שימוש בארבעת מרכיבים בלבד:

מרכיב 1

שאלה דרמטית ומנגנון סדרתי

מרכיב 2

מהלך עונתי וארק של דמויות

מרכיב 3

עולם הסדרה

מרכיב 4

הצהרת כוונות

עמוד השדרה הזה מלווה את תהליך פיתוח הסדרה בכל שלב, מהרעיון ההתחלתי ועד פרקים כתובים.

שיטת האקורדיון ייחודית בכך שהיא מאפשרת ליוצרים לכתוב הצעה מתומצתת של הסדרה שלהם בלוגליין (Logline), עמוד אחד (One Pager), סינופסיס (Synopsis) או פרה-בייבל (Pre-bible) וגם באופן מורחב יותר כבייבל (Bible), אאוטליין (Outline) או טריטמנט (Treatment).


בזכות החלוקה למרכיבי שיטת האקורדיון יוצרים עוברים תהליך פיתוח מסודר על פי שלבים, במהלכו כל המרכיבים מתחברים לסיפור השלם של סדרה שעובדת כסדרה! לא כסרט. אחת מהמטרות המובהקות של השיטה היא להפריד את המבנה של פיתוח סדרה מפיתוח תסריט לסרט קצר או ארוך.

נשמע אש! איך לומדים את שיטת האקורדיון?

הדרך הכי טובה ללמוד את שיטת האקורדיון היא דרך סדנה שמועברת במתכונת מצומצמת ל-8 משתתפים בלבד. במהלך הסדנה היוצרים גם לומדים וכותבים את ההצעות שלהם וגם מקבלים משוב וליווי אישי.

הרשמה למחזור הקרוב | צפייה בסדנת אונליין המקוצרת

למה חשוב ללמוד בקבוצה?

המטרה היא לעבור תהליך פיתוח ביחד ולהיעזר זה בזו, משום שכתיבת סדרה היא תהליך שדורש כמה מוחות. שאילת השאלות וההתקדמות הקבוצתית משבוע לשבוע יוצרת דינמיקה של חדר כותבים וגם עבודה אינדיבידואלית אינטנסיבית. הרבה פעמים החלום של הסדרה שלנו מתרסק ברגע שאנחנו מתחילים לכתוב אותה. אנחנו הולכים לאיבוד בנפח העצום של מספר הפרקים והעונות – באיך שאנחנו רוצים שהסדרה שלנו תראה מול הטיוטות הראשונות שלא מצליחות להראות את החזון. כשאנחנו קוראים בייבלים או תסריטים של סדרות קיימות, אנחנו לא חווים את התהליך שהם חוו. לא יודעים מה הדרך שהתסריטאים הללו עברו כדי להגיע לתוצאה הסופית הזו. הדרך היא מה שחשוב, היא מה שיביא אתכם בסופו של דבר להצעה שתמכור את הסדרה שלכם;

למה פיתחתי את התיאוריה של שיטת האקורדיון?

אחרי שכתבתי בעצמי בפעם הראשונה את הסדרה שלי, זיקקתי את הדרך עבורכם. ניתן לשמוע הדגמות לניתוחי סדרות מוכרות ומצליחות באופן שוטף בפודקסט ניתוח סדרות על פי שיטת האקורדיון ולהיווכח שהמרכיבים של השיטה קיימים גם בהם. יום אחד אני מקווה לכתוב את התיאוריה כולה גם ספר, משום שחשוב לעבור יחד עם הקריאה שלה תהליך כדי ליישם אותה. חשוב לזכור שפיתוח של סדרה (וכדי לכתוב הצעה טובה לסדרה שתמכור יש לפתח אותה) לוקח זמן. במינימום כמה חודשים, במקסימום כמה שנים.

הסימן "שיטת האקרודיון" הינו סימן מסחר רשום שמספרו 346980.

כל הזכויות בתכני שיטת האקורדיון, לרבות הסימן המסחרי, זכויות היצרים, סודות המסחר, שמורים לעדי תשרי. אין לעשות שימוש כלשהו בתכני שיטת האקרודיון ללא הסכמה מפורשת בכתב מאת עדי תשרי. בפרט, אין להעתיק, לפרסם, להעמיד לרשות הציבור, ליצור יצירות נגזרות, להשתמש בסימן המסחר או בסימן מסחר הדומה לו כדי להטעות או לעשות שימוש במידע סודי בדרך כלשהי ללא הסכמת עדי תשרי.